Bugün size hem zayıflamanızda yardımcı hem de serinletecek bir çorba tarifinden ve bu çorbanın içerisinde ki malzemelerin faydalarından bahsedeceğim. Zayıflama sürecinde farklı tarifleri kullanarak damak zevkinize hitap edecek yiyeceklerle beslenmek sıkılıp usanmanıza engel olacaktır. Bu yazımızı okumaya geçmeden önce ideal kilo hesaplama aracımızı kullanarak ideal kilonuzu tespit ederek zayıflamanız gereken kiloyu hesaplayabilirsiniz.      

Zayıflatan Soğuk Ayranlı Çorba

     Sıcak yaz aylarının gelmesiyle hem iştahımız kapanıyor hem de ferahlatıcı içeceklere olan ihtiyacımız artıyor. Tabi ki ferahlamak için şekerli gazlı içeceklere yönelmek doğru değil, sıcak içecekler zaten çok içilmiyor, içecekler arasında seçilebilecek en iyi tercih ayran. Ayrana bir de nane katınca ferahlatıcı etkisi çok daha artıyor tabi ki. Benim size önerim ise bunu aynı zamanda doyurucu, sağlıklı ve de düşük kalorili bir öğüne çevirebilmek.

diyet-corba

İşte size ‘Ayranlı Çorba’ ve içindekilerin faydaları…

İçindekiler:

  • 1 su bardağı aşurelik buğday
  • 1 çay bardağı nohut
  • ½ çay bardağı kuru fasulye
  • 4 su bardağı yoğurt
  • Taze veya kuru nane
  • 3 su bardağı su

Hazırlanışı:

     Nohut, buğday ve fasulye akşamdan ıslatılır. Ertesi gün tencerede 3 su bardağı su ilave edilip kaynatılır. Soğuduktan sonra yoğurtla karıştırılır ve dolapta saklanır ve içine taze nane ilave edip tüketebilirsiniz. Dilerseniz üzerine bir çay kaşığı zeytinyağı gezdirebilirsiniz veya buz ilave ederek de içebilirsiniz.

Yoğurt: Yoğurt ve kefir gibi benzeri gıdaları tüketen milletlerin uzun ömürlü ve kuvvetli olduğu söylenir, buna katılmamak mümkün değil. Yoğurt içeriğindeki yaşayan bakteriler sayesinde bağırsaklarımızda sağlıklı bir ortam oluşmasını sağlar. Yoğurdun içeriğindeki bu yararlı mikroorganizmalar, probiyotik olarak adlandırılır. Probiyotik kelimesi zaten yaşam için anlamına gelmektedir ki bu da onun önemini belirtir. Yapılan araştırmalarda yoğurdun hücresel bağışıklığı arttırdığı gözlemlenmiştir. İltihaplanma ve enfeksiyon gibi durumlarda bağışıklık hücrelerinin artmasına yardımcı olarak vücudun savunma sistemini güçlendirir. Sağlıklı bir bağırsak florası yaratarak hazmı kolaylaştıran bu harika gıda aynı zamanda dejeneratif hastalıkları da geciktirerek yaşlanmayı da yavaşlatır. Ve zayıflama konusunda da mükemmel bir yiyecektir.

Buğday: Dünyanın en önemli besin kaynaklarından biri olan buğday dünya nüfusunun 3’te 1’inin temel besin kaynağını oluşturmaktadır. Buğday çok çeşitli kullanım alanı olmasına rağmen çoğunlukla un haline getirilip ekmek yapımında kullanılmaktadır. Buğdayın yoğun olarak tercih edilmesinin nedeni ekmek yapımında elastikiyetini ve kabarmasını sağlayan yüksek gluten içeriğidir. Günümüzde buğday çoğunlukla rafine edilerek kullanıldığı için zengin vitamin ve mineral içeriğini kaybetmekte ve glisemik indeksi yüksek, vitaminlerden fakir bir un ortaya çıkmaktadır. Ancak tam buğday kullanıldığında çok iyi bir lif kaynağı oluşturmakta ve B1, B2, B3, B5, B6, E vitamini ve folik asit açısından zengin bir kaynak sağlamaktadır.

Nohut: Anavatanı Türkiye olan nohutun 16. Yüzyılda İspanyol ve Portekizli denizciler tarafından diğer ülkelere taşındığı düşünülmektedir. Günümüzde en büyük üreticileri Hindistan, Pakistan, Türkiye ve Meksika’dır. Çok lezzetli olan nohut baklagiller arasında kaynatıldığında en yumuşak olanıdır. Yüksek lif içeriği sayesinde doygunluk hissinizi arttırarak fazla besin tüketmenizi engeller ve kilo vermenize yardımcı olur. Aynı zamanda bu yüksek lif içeriği, kalp damar hastalıklarından korunmanıza ve kan şekerinizi dengelemeye yardımcı olur. Ve zayıflama sağlar. Nohut folik asit, manganez, magnezyum, demir, bakır ve çinko gibi mineraller açısından oldukça iyi bir kaynaktır. Nohutun içeriğindeki molibden minerali vücudun detoks mekanizmasını harekete geçirerek  et ve şarap gibi besinlere koruyucu olarak eklenmiş sülfitlerin vücuttan atılmasını sağlar ve bunların yol açtığı baş ağrısı gibi problemleri engeller.

Kuru Fasulye: Günümüzdeki beslenme şeklinin en büyük eksiklerinden biri yetersiz lif tüketimidir. Fasulyeler ise bu konuda çok zengin kaynaklardır. 1 kase pişmiş fasulye günlük lif ihtiyacınızın 1/3’ünü karşılamaya yeterlidir.

Nane: Bu güzel kokulu ve ferahlatıcı bitkinin mutfakta çok geniş bir kullanım alanı olduğu gibi aynı zamanda sağlık içinde çok geniş yararları vardır. Özellikle sindirim sistemi ile ilgili problemlerde nane çok yararlıdır. Nane gaz, şişkinlik ve krampların giderilmesinde etkisini hızla gösterebilir. İrritabıl barsak sendromunun tedavisinde bile enterik kaplı (midede sindirilmesini engelleyen kapsül) nane yağının etkili olduğu görülmüştür. Nane yağının kasları rahatlatıcı etkisi vardır bu da barsakların rahatlamasına yardımcı olur. Bu etki nanenin içeriğindeki mentolden kaynaklı olabilir. Nane aynı zamanda perillil alkol içerir, bu bileşiğin de birçok çalışmada kanser hücrelerinin büyümesini engellediği gösterilmiştir. Nanenin en önemli özelliklerinden bir tanesi de alerjik reaksiyona sebep olan lökotrienlerin üretimini engelleyen rosmarinic asit içermesidir. Alerjik rinit gibi durumlarda da nazal semptomların engellenmesine yardımcı olur. İştahı azaltarak zayıflama sağladığını da unutmamak gerek.

     Zayıflamak kilo problemi olan her insanın derdi olmakta ve hayatının büyük bir bölümünü bu konuda çaba harcayarak geçirmekte, sitemizin içerisinde kısa bir araştırma yaparak kendinize uygun bir diyet listesi seçebilir, zayıflama konusunda bir çok bilgi edinebilirsiniz. Kalori cetveli sayfamızı ziyaret ederek yiyeceklerin kalori miktarlarını öğrenebilirsiniz.