Avlanmadan, dağ tepe gezip toplamadan, ekip biçmeden besine ulaşmak modern yaşamım getirdiği şişmanlığın en büyük sebebi olarak görülüyor. Üstelik mühendislik harikası gibi sunulan, bayatlanması engellenmiş, yapay lezzet katıcı ve renklendiricilerle giydirirmiş besinlerin kilo aldırıcı ve birçok süregelen hastalığa neden olduğu biliniyor. Şişmanlık sorunu kalori miktarından çok, yediğimiz besinin cinsi ile ilgilidir. Florence Nightingale Hastanesi’nden Dr. Özgür Şamilgil tok tutan, kilo verme de yardımcı olan besinleri ve faydalarını anlattı…
zayıflama-diyet

Tok tutan zayıflamaya yardımcı besinler


Siyah çikolata ile bir hayat her zaman güzeldir…

     Yağ yakmayı kolaylaştırarak zayıflama sağlar. Tuza, şekere, yağa karşı iştahı azaltıyor. Kalp damar hastalıkları ve yüksek tansiyona karşı koruyucu etki gösteriyor.

Siyah fasülye, barbunya, mercimek, nohut: İşte tokluğun sırrı!

     Protein ve lif içeriği yüksek olduğundan yavaş sindiriliyor ve uzun süre tok tutarak sağlıklı zayıflama sağlıyor..

Sihirli bir meyve: Avokado

     Bu tropik meyve içerdiği faydalı yağ, protein ve yüksek lif oranı sayesinde hem lezzetli hem de doyurucu kilo almayı engelleyici besinler arasında gösteriliyor.

Yulafı hayatımızdan çıkarmayalım

     Bol miktarda lif ve sağlıklı karbonhidrat (Şeker) içerdiğinden kahvaltıda tüketilmesi yağ yakılmasını kolaylaştırıyor sık acıkmayı engelleyerek kilo verme sağlıyor..

Bir esaslı anne yiyeceği: Yoğurt

     Birçok çalışma yoğurt tüketiminin kilo vermeye yardımcı olduğunu, protein içeriği sayesinde tok tutucu olduğunu gösteriyor. Üstelik ev yapımı yani probiyotik içeriği yüksek olan yoğurdun sindirimi kolaylaştırıcı, bağışıklık sistemini güçlendirici özelliği de bulunuyor. Vücudumuz proteini yakarken karbonhidrat yakmaya göre çok daha fazla kalori harcadığından protein içeriği yüksek besinlerle kilo verme daha kolay oluyor

Greyfurtsuz bir hayat düşünemiyorum diyenlerden misiniz?

     Her yemekten önce yenen yarım adet greyfurtun kilo verdirdiğini gösteren araştırmalar var. Yağ yakıcı olmasa da tokluk hissi vermesi ile ön plana çıkıyor.

Bu yiyecekler zayıflama sağlayan diyet listelerinin vazgeçilmezleri olacak ….

Badem, ceviz, fındık atıştırmalıkları

     Kavrulmamış ham haliyle tüketildiklerinde doyurucu özellikleri, içerdikleri faydalı yağ asitleri ve yüksek antioksidan özellikleri insülin direncinin kırılmasına ve yağ yakılmasına yardımcı oluyor.

Brokoli ile artık diyetler daha kolay

     Düşük kalorisi, kansere karşı koruyucu özellikli ve bol lif içermesi nedeniyle diyeti kolaylaştırıyor.

Elma, armut

     Özellikle kabuğundaki lif miktarının fazla olması sayesinde, biraz da tam olgunlaşmamış haliyle tüketildindiğinde daha az yemek yeme ihtiyacı duyuluyor. Uzun süre çiğneyerek yenilen besinler daha çok kilo verme sağlanıyor.

Peynirlerin kraliçesi: Keçi peyniri

     En uzun ve sağlıklı yaşayan kilo sorunu olmayan topluluklardan biri olan Girit’lilerin günde yaklaşık 200-300 gr keçi peyniri tükettikleri biliniyor. Yeşillikle beslenen keçilerden elde edilen peynirin içerdiği yağ asidinin tok tutucu ve kilo verme özelliği olduğu düşünülüyor.

Yumurtanın yeri hep ayrıdır

     Bir çalışmaya göre simit yerine yumurta yiyen kadınların iki kat daha fazla kilo verebildikleri bildiriliyor, tok tutucu enerji verici özelliğiyle halsizliği engelliyor.

Tarçın

     İnsülin direncini azaltarak, kan şekerini dengeleyerek yağ yakılmasına yardımcı oluyor. Şeker hastalığı riskini azaltıyor. Günde 5-6 gr taze çekilmiş toz halinde tüketilmesi öneriliyor.

Yeşil kahve sevenlerden misiniz?

     Bildiğimiz kahvenin kavrulmamış hali olan yeşil kahve kısıtlı sayıda araştırmalara göre yağ yakıcı özelliği olan klorojenik asit sayesinde kilo vermeye yardımcı oluyor, kan şekerin dengeliyor. Kavrulmuş kahveyse yemek öncesi içildiğinde iştahı frenleyerek az yemenizi sağlıyor fakat metabolizmanızı pek hızlandırmıyor

Karpuz yiyelim ancak, kabuğa en yakın kısmından…

     Midede çok yer kaplayarak çabuk doymayı sağlıyor. Özellikle kabuğa yakın beyaz kısmının bol miktarda tüketilmesi öneriliyor. Antioksidan likopen, C vitamini, A vitamini içeriyor.

Sırları olan meyveler: Yaban mersini, kızılcık, ahududu, böğürtlen, dut, çilek…

     Tatlı arzunuzu karşılarken, düşük kalorisi sayesinde kilo aldırmıyor. Yoğun lif ve su içeriği tok tutuyor ve zayıflama sağlıyor. Antioksidan özelliği sayesinde bağışıklık sisteminizi de güçlendiriyor.

Gelin çiğ sebze yiyelim

     Birşeyler atıştırmak istediğinizde, fazla kalori almadan açlığınızı yatıştırmak ve doymak için çiğ kabak, havuç, salatalık, biber, domates en uygun seçenekler olarak görünüyor. Yüksek vitamin içerikleri nedeniyle de diyet yaparken halsizlik hissetmenize engel oluyor

Ve salataya sirke katarak zayıflama …

     Salataya lezzet vermek için kalorisiz bir seçenek arıyorsanız sirke çok uygun bir seçenek. Üstelik kısıtlı da olsa bazı araştırmalar yağ yakmayı kolaylaştırdığını ve zayıflama sağlandığını düşündürüyor.

     Bu önerileri diyet listelerinize eklemeniz büyük yarar sağlayacaktır. Sağlıklı zayıflama sağlayacak ve açlık hissinizi bastıracaksınız. Hepinize sağlıklı ve az kalorili bir gün dilerim.