diyet

     Son zamanlarda sizi de zayıflama telaşı sardıysa bu yazıdaki uyarı ve önerilere dikkat edin! Özellikle kilo verme dönemlerinde birçok yanlış bilgilerle karşılaşıyoruz , zayıflama uğruna yanlış yöntemler uygulayarak metabolizmamıza zarar vererek sağlığımız bozuyoruz.

     Aslında vücutta zayıflama sağlamak için belli yanlış bilgilerden uzak durabilirsek kilo verme çok daha kolay bir şekilde başarılabilir.

İşte Yanlış Bilinen Zayıflama ve KiloVerme Efsaneleri


1) Çay ve kahve suyun yerini tutar.

 • Çay, kahve gibi içecekler diüretik (idrar söktürücü) olduklarından asla suyun yerini tutamaz.Tersine vücuttan suyun atımını sağlar.O nedenle iyi bir çözücü ve doğal olan su olduğu için günlük su tüketimine önem vermek gerekir. Yani zayıflama sağlamaz.


2) Meyveyi istediğim kadar yiyerek zayıflama sağlarım..

 • Sanıldığı gibi meyveler kalorisiz veya pek de az kalorili besinler değildir. Sağlıklı karbonhidrat kaynaklarından biridir fakat belirli miktarlarda yenmesi gerekir. Aşırı meyve tüketimi ile alınan früktoz ,vücutta yağa dönüştürülebilir ve kilo verme ye engel olabilir. Özelikle karın bölgesinde yağlanmaya neden olur.


3) Su içersem zayıflarım.

 • Su sağlıklı beslenmenin bir parçasıdır. Vücutta oluşan toksik maddelerin atılması için gereklidir. Sodyum ,flor ,potasyum,kalsiyum ve klor minerallerini içerir. Herhangi bir karbonhidrat, protein, yağ veya vitamin kaynağını içermez. Dolayısıyla kalorisizdir. Ama zayıflama yı da sağlamaz. Sağlığın devamı için su içilmelidir.


4) Maydanoz suyu zayıflatır.

 • Maydanoz idrar söktürücü etkisi olan ve C vitamininden zengin bir sebzedir. Bu nedenle vücutta oluşan kilo kaybı yağdan değil sudandır. Kalıcı bir  zayıflama sağlamaz .


5) Ana öğün atlarsam kolay zayıflarım.

 • Ana öğünlerin atlanması ile sağlıklı ve dengeli bir beslenme planı oluşturulamaz. Bu şekilde sağlıklı ve kalıcı bir kilo verme sağlanamaz.


6) Saat 19.00’dan sonra bir şey yersem şişmanlarım.

 • Böyle genel bir yargı yapılamaz. Kişinin çok geç yattığı bir gün, uyanıkken uzun süre aç kalmasına sebebiyet verilmiş olur. Bir de üstüne gece açlığı ile ertesi güne olumsuz koşullarla başlanır ve metabolizma yavaşlar. Örneğin gece 00.00’da yatan biri en geç 21.00-22.00 civarı sağlıklı ufak bir ara öğün yapabilir. Bu da sağlıklı zayıflama sağlar.


7) Spor sonrası herhangi bir şey yemezsem daha iyi kilo verme sağlarım.

 • Spor öncesi yapılan öğün durumuna göre sonrasında da sağlıklı ve dengeli ara veya ana öğün planlanmalıdır. Özelikle bir sonraki sporda kasların sağlıklı bir şekilde çalışabilmesi için bu yatırımın yapılması gerekir.


8) Açken egzersiz yaparsam daha çok yağ yakarım.

 • Egzersiz sırasında aç olmak, tok olduğumuzdan daha fazla kalori harcayacağınız anlamına gelmez. Aksine halsizlik yaratacağından daha az kalori harcamaya neden olur. İdeali ana yemekten en az 1.5-2 saat sonra egzersiz yapmaktır.


9) Sabah aç karnına limon veya greyfurt suyu içersem zayıflama sağlarım.

 • Maalesef herhangi bir yiyecek veya içeceğin tüketilmesi ile vücuttaki yağ depolarından kurtulmak mümkün değildir. Dilerseniz bir paket margarinin üzerine limon veya greyfurt suyunu sıkarak deneyebilirsiniz. Siz de bir değişiklik olmadığını göreceksiniz. Ayrıca mide rahatsızlığı olan kişiler için ekstra sağlık sorunu bile oluşturabilir. yani kilo verme gibi bir etkileri yoktur.


10) Bol bol soda içmek zayıflama sağlar.

 • Soda sindirime yardımcı olan, hazmı kolaylaştıran bir besindir. Fakat bu özellikleri ile yağ yakımına neden olmaz. Ayrıca aşırı içildiğinde iştah açıcı bir etki bile yaratabilir. Bu da zayıflama yerine kilo alımına sebep olur.


11) Elma sirkesi içersem zayıflama sağlarım..

 • Böyle bir etkiye sahip olmayan sirke, fazla tüketildiğinde yemek borusunu tahriş edebilir, reflüye neden olabilir ve ciddi sağlık sorunlarını tetikleyebilir. Ayrıca mide asidini yükselttiğinden acıkmaya neden olur.


12) Diyet ürünleri istediğim kadar yiyebilirim.

 • Üzerindeki light veya diyet ibaresi o ürünün gün içerisinde istenildiği kadar tüketilebileceği anlamına gelmez. Sadece yağ veya şeker oranı azaltılmıştır ve tüketim miktarları kontrol altında tutulmalıdır. Besinler alınırken etiketleri iyice okunmalıdır. Sonuçta bir besin öğesi azaltılırken bir başkası lezzet için artırılmış olabilir. Dikkat edin, zayıflama yerine farkında olmadan kilonuzda artışa neden olabilirsiniz.


13) Diyet yaparken yağ alımını sıfırlamak gerekir.

 • Her ne kadar zayıflamak istesek de vücudun belirli bir miktarda yağa ihtiyacı vardır. Bu alım diyetle sağlanmadığında vücuda alınan karbonhidratlar ve proteinlerden yağ sentezlenir. Bu yağ kolesterol açısından oldukça zengindir. Halbuki yağda eriyen vitaminlerin kullanılması yağ alımına bağlıdır. Hatta bazı yağ asitleri vücut tarafından üretilmediği için besinlerle alınması gereklidir. Ayrıca yağlar mideyi geç terk ettiği için de tokluk sağlar.


14) Az beslenme ve aç kalmakla kilo probleminden kurtulabiliriz.

 • Sanılanın aksine bu durum genellikle kilo alımı ile sonuçlanır. Çünkü yeterince beslenemeyen metabolizma bu durumu kıtlık olarak algılar ve uzun süreli açlık sonrası tüketilen her besini savunma mekanizması olarak yağ şeklinde depolamaya çalışır. Tekrar açlık oluştuğunda depoları enerji için harcayacağını düşünür. Ayrıca açlık süresince mevcut olan depolar yetsin diye de metabolizma daha yavaş çalışma eğiliminde olur


15) Karbonhidratlar diyetten tamamen çıkartılmalıdır.

 • Özellikle esmer ekmekler gibi tahıl grubunu beslenmenizden çıkarıyorsanız, keybettiğiniz kilonun yağdan değil de sudan olduğu konusunda şüpheye düşün. Çünkü esmer ekmekler gibi tahıl ürünlerinin kimyasal yapısında olan hidroksil (OH) molekülü sayesinde su tutucu özelliğe sahiptir. Tahıl tüketimi aşırı kısıtlanarak verilen kiloların neden kolaylıkla geri alındığının yanıtının ise gerçekten yağ kaybetmediğiniz olduğunu rahatlıkla düşünebilirsiniz.


16) Kızarmış ekmeğin kalorisi daha düşüktür.

 • Ekmek kızartılınca mevcut suyun bir miktarı uçarak sertleşme gerçekleşmez. Su kalorisizdir ve içerisindeki besin öğeleri açısından kaloriyi azaltıcı herhangi bir etkisi bulunmaz.


17) Kısa sürede çok kilo vermek sağlıklıdır.

 • Kilo verme hızı haftada yarım ila 1 kg arasında olmalı. Bir hafta içerisinde çok fazla kilo verdiğinizde bu durum kalıcı olmaktan çıkmış ve sağlıksız kilo vermişsinizdir.


18) Gece geç vakitte yemek veya meyve kilo aldırır.

 • Hayır. Yediğiniz yemeğin zamanının kilo alma üzerindeki etkisi çok az. Önemli olan geç vakitte yediğiniz besinin miktarı ve yağ içeriğidir. Ancak tüm günde yemeniz gereken besinleri tek öğünde ve gece geç vakitte yerseniz hızlı kilo alırsınız. Günde en az 3 ana öğün, 2 ara öğün yapmanız yeterli olacaktır.


19) İçeriğindeki kafein nedeniyle çikolata bağımlılık yapar.

 • 250 gram çikolatada 5mg kafein bulunur. Oysa 1 çay bardağı kafeinsiz kahve bile 3mg kafein, normal kahve ise 115mg kafein içerir. Yani çikolatasız yaşayabilirsiniz . Ve zayıflama sağlayabilirsiniz.


20) Vitaminler kilo aldırır.

 • Hayır, vitaminler enerji içermediği için kilo aldırmaz. Bu yüzden zayıflama ya da engel olmaz.
     Sağlıklı zayıflama sağlayabileceğiniz bir çok diyet sayfamızda yayınlanmaya devam edecektir. Sağlıklı ve mutlu günler dilerim.