Merhaba sevgili diyetolog  takipçileri, bugün sizlere zayıflamaya yardımcı birkaç bitki çayından bahsedeceğiz. Bitki çayları , sağlıklı bir diyet programı ve egzersiz eşliğinde kilo vermenize katkı da bulunacaktır. Bu yazımızda özellikle zayıflatan bitki çaylarından dört tanesinden bahsedeceğiz.

Sağlıklı Zayıflatan Bitki Çayları

Maydanoz Çayıkilo-verdiren-bitki-çayı

  • Maydanoz çayının metabolizmayı hızlandırma ya da yağ yakılmasını hızlandırıcı özellikleri yoktur. Fakat bunlara rağmen bir çok diyet programında sık sık maydanoz çayı yer almaktadır.
  • Maydanoz çayı sindirimi düzenleyerek hazımsızlığı engeller. Vücutta ki fazla suyun yani ödemin atılmasını sağlar. Bu sayede gereksiz yere daha kilolu durmanıza engeller olur.

Yaban Mersini Çayı

  • Yaban mersini çayının en önemli özelliği, kanda ki glikoz değerlerini normal seviyelere çekmesidir. Bu sayede iştah kontrolünü sağlar ve yemek sofrasında gereğinden fazla kalori almamanızı sağlar. Bu sayede daha kısa zamanda zayıflarken, diyet programı sonrasında da kilo almanızı engeller.

Zencefil Çayı

  • Zencefil çayının en önemli özelliği sindirim sistemini rahatlatmasıdır. Mide de fazla asit salınmasına engel olur bu sayede daha az yemek yemek zorunda kalırsınız. Haliyle de daha az kalori almış olursunuz.
  • Diğer bir özelliği de metabolizmayı hızlandırarak kilo vermeyi kolaylaştırmasıdır. Ama bazı araştırmacılar da bunun aksini iddaa etmektedir.

Beyaz Çay

  • Dr. Mehmet Öz’ün kilo vermek isteyen kişilere , diyet programlarından eksik etmemeleri gerektiğini söylediği bitki çayıdır.
  • Beyaz Çayın en büyük özelliği ise gıdalardan alınan yağların vücut tarafında emilmesini önemli oranda engellemesidir. Bu sayede gün tüketeceğiniz bir iki bardak beyaz çay zayıflamanıza yardımcı olacaktır.

Sadece Bitki Çayları ile Zayıflanmaz

Kilo vermek , zayıflamak hakkında medya da bir çok aldatıcı haber ile bulunmakta. Sadece bitki kürleri ile zayıfladığını iddaa eden kişiler ortaya çıkmakta ve bunların kısa zaman sonra yalanları gün yüzüne çıkmaktadır. Siz siz olun sadece bu bitki çayları ya da bitki kürleriyle zayıfladığını iddaaa edenlere inanmayın.

Sağlıklı bir diyet programı ve spor eşliğinde ancak bitki çayları etkili olabilir. Sağlıklı bir yaşam sürdürmek istiyorsanız. Kola , meyve suyu gazoz gibi şekerli içeceklerin yerine bitki çaylarını tercih ettiğiniz de sayılan bu faydalı özellikleri fark edeceksiniz. Aynı zaman da kalori alımınız düştüğü için kilo vereceksiniz. Hepinize sağlıklı ve mutlu günler dilerim.