Kilo vermek için hazırlanmış bir çok diyet listesi ve diyet programı internet ortamında geziyor. Hatta televizyonlar ve gazetelerde zayıflattığı iddaa edilen bir çok diyet programı paylaşılıyor. Özellikle ünlülerin zayıflama koçları bir çok magazin haberinin de baş köşesinde yer ediyor. Diyetisyenler de bu işin bir başka tarafında birinin zayıflama programı adı altında yayınladığı diyet programını diğeri sağlıksız beslenme olarak adlandırıyor. Bizde diyetolog.com olarak sizlere  sağlıklı bir diyet programı nasıl yapılır ve uygulanır bahsetmek istiyoruz.

Sağlıklı Bir Diyet Programı için Neler Yapılmalı

Sağlıklı bir beslenme planı oluştururken bir çok noktaya dikkat ekmek gerekiyor. En önemlisi de kendinizin yaşam koçu olmanızdır. O diyet benim, bu diyet senin koşturmak yerine vücudunuzu tanımanız gerekiyor.

 

Kendinizi yavaş yavaş da olsa sağlıklı bir yaşama ve farkındalık sürecine hazırlamanız gerekmekte. Demek istediğim nokta diyeti sadece zayıflamak için yapmamalısınız , sağlıklı ve kaliteli bir yaşam sürdürebilmek adına kendinize olan güveninizi arttırmak için yapmalısınız.

Bir diğer önemli olan hızlı kilo vermek değil. Önemli olan sağlıklı ve kalıcı kilo vermek. Bunu sağlayabilmek içinde kilo vermeyi kendinize bir ödev haline getirmektense bir yaşam şekli haline getirmeniz gerekir. Artık şekeri hayatımdan uzaklaştırmalıym diyin kendinize… Neden mi? Sağlığınız için, yaşınız ilerlese de daha genç ve dinamik olabilmek için.

Diyet Programında Hangi Besinler Yer Almalı

Şimdi sağlıklı diyet programı neler içermeli maddeler halinde bir göz atalım.

 • Günde en az 3 öğün yemek yemelisiniz , hiç bir diyet programında aç kalmak doğru değildir.
 • Gerekli görülürse ara öğünlere de başvurulabilir.
 • Spor ve egzersizler beslenme programına kesinlikle destek olmalı.
 • Türk Halkının en büyük sorunu olan beyaz ekmekten uzak durmalı , bunun yerine daha sağlıklı ve bol lif içeren tam buğday ekmeği tercih etmeliyiz.
 • Şekerli gıdalardan ve gazlı içeceklerden uzak durmalısınız.
 • İçecek olarak şekersiz bitki çayları , ayran , sade maden suyu tüketebilirsiniz.diyet-programi
 • Sağlıklı bir diyet programı bolca protein içermelidir.
 • Kırmızı et, beyaz et  kesinlikle tüketmelisiniz. En çok da balık eti tüketmek gerek.
 • Pirinç yerine bulgur pilavı tercih edebilirsiniz.
 • Normal makarna yerine , kepekli makarna tüketmek de doğru bir adımdır.
 • Alerjik bir durum yoksa süt ve yoğurt tüketiminizi arttırmalısınız. Hem vücudunuz da ki kalsiyum depolarınızı dolduracaktır ( Özellikle kadınlarda menopoz ve sonrasındaki  dönemde vücut kalsiyum seviyeleri kemik erimesinden korunmakta önemli bir rol almaktadır.)

Bu bilgiler ışığında sağlıklı bir diyet listesi ya da daha kapsamlı biçimde haftalık diyet programı hazırlamak ve uygulamak sizin ellerinizde. Sitemizde bir çok diyet listesine göz atabilirsiniz ve bunlar üzerinde bir kaç uyarlama yaparak kendi hayat tarzınıza uygun bir diyet programı hazırlayabilirsiniz. Özellikle 1800 kalorilik diyet listesi göz atabilir ve bir kaç ufak ayarlamayla sağlıklı bir şekilde zayıflayabilirsiniz. Soru ve görüşlerinizi bize yorumlar bölümünden iletebilirsiniz.