diabet-zayıflama    Merhaba  bugün sizlere zayıflamaya ve sağlıklı bir yaşama engel olan insülin direncinden bahsedeceğim. İnsülin direncinden en iyi şu şekilde bahsedebiliriz , eğer insülin direnciniz gelişmiş ise zayıflayamazsınız. 1 ila 2 kilo zayıflamayı başarsanız bile fazlasıyla o kiloları geri alırsınız. Evet insülin direnci nasıl yenilir yazımızın devamında açıklıyoruz.

Peki İnsülin Direnci Nedir ? İnsülin direncini yenmek için neler yapabiliriz ?

     İnsülin direnci gelişen bir insan yağ yakamaz , ne kadar aç kalsada zayıflamasağlayamaz. Peki insülin direnci karşısında çaresizmiyiz.  Tabiki değiliz , insülin direncini yenebilmek için yapılan diyetin yanısıra egzersiz hareketleriyle desteklemek ve iskelet kaslarımızı harekete geçirmemiz gerekmektedir. Egzersiz hareketleri çok farklı şekillerde uygulanabilir.  Burada ki linkten sitemiz içerisinde ki egzersiz hareketlerine göz atabilirsiniz.
     Sabahları uyandığınız zayıflamak istediğinizi düşünün ve kendinizi motive edin en az yarım saatlik bir yürüyüşe çıkın, ister kadın ister erkek olun bacak kasları vücutta en çok kalori yakan kaslarımızdır. Zayıflamak istiyorum diyerek yürüyüş yapmaktan kaçan insanın başarılı olması düşünülemez. Eğer vaktim yok diyorsanız okul ya da işe yürüyerek gidebilirsiniz, mesafe uzak ise 2-3 durak önceden inerek yürüyüşünüzü yapabilirsiniz. Yeterki kararlı olun , işte insülin direncini yenme konusunda en büyük adımı attınız.

İnsülin Direnci ile Zayıflama Arasındaki İlişki Nasıldır ? 

     İnsülin direnci ve zayıflama arasındaki ilişki çok sıkıdır. Bu yüzden çok dikkatli olmak gerekir. İki numaralı kuralımız ise paketli her türlü gıdadan uzak durmak bu sizin tüm çabanıza ket vurarak zayıflamanıza engel olacaktır. Gün içinde yanınızda badem , ceviz , fındık ve ya fıstık taşımanız açlık ataklarınızda en büyük yardımcınız olacaktır. Kalorisi yüksek diyerek çerezlerden korkmayın , kararında yendiği takdirde içerilerindeki omega 3 yağları vücudunuzun yenilenmesine yardımcı olacaktır. Kesinlikle unutulmaması gereken ise zayıflama süreci ve sonrasında paketli gıdalardan uzak durulması gerektiğidir.

Sadece İnsülin Direnci Kırılarak Kilo verilebilir mi ?

     Çok sıkı bir diyet listesi uygulamasanız bile hayatınıza yürüyüş ve egzersizi katarak zayıflayabilir. Ekmek ve paketli ürünleri hayanızdan çıkartarak yaklaşık 1,5 – 2 ay sürecinde insülin direncini yenebilir ve sağlıklı ve güzel bir yaşama kavuşabilirsiniz.