Diyetinizi Durdurmak Kilo Kaybınızı Arttırabilir !

0
564

Kilo vermekte zorlanıyor musunuz? Diyetinizde bir mola – daha fazla kilo vermenize ve uzun vadede verdiğiniz kiloları uzak tutmanıza yardımcı olabilir, yeni yapılan araştırmalar bu sonucu ortaya koyuyor.

İki hafta boyunca diyet yapanlar, daha sonra iki hafta boyunca kalorileri kesmeyi duraklattılar – ve bu modeli tekrarladı – Uluslararası Obezite Dergisi’nde geçtiğimiz haftalar da yayınlanan bir araştırmaya göre, sürekli diyet yapan insanlardan daha fazla kilo ve yağ kaybetti.

Aralıklı diyet yaklaşımı, diyet yapanlar için her zaman sinir bozucu bir süreç olan inatçı kiloların verilememesi durumunu düzeltebilir: Kilo vermek için, daha az yemelisin, ama daha az yediğinde, vücudun iştahı artırarak ve dinlenirken daha az kalori yakıp , kilo vermeyi engelleyerek yanıt veriyor . Vücudunuz zamanın zor olduğunu düşündüğünde ve yemek için yeterli yiyeceğiniz olmadığında enerjiyi korumak için tasarlanmış koruyucu bir önlemdir. Bunu bir “kıtlık reaksiyonu” olarak düşünün, diyor Tazmanya Üniversitesi Sağlık Bilimleri Yüksekokulu başkanı Nuala Byrne.

Byrne, “Vücudumuz enerji alımındaki değişimi algılar … ve enerji depolarımızı savunmak için topçuları ortaya çıkarır” dedi.

“Bu, uzun süreli kilo kaybında başarılı olamayacağımız anlamına gelmiyor, sadece vücudun nasıl çalıştığını daha iyi anlamamız gerekiyor.”

Diyetinizdeki duraklat düğmesine basmak, vücudunuzun koruyucu yanıtını tersine çeviriyor gibi görünüyor.

Çalışma için, Avustralyalı araştırmacılar 51 obez erkekten iki yeme rejiminden birini takip etmelerini istedi . Bir grup sürekli olarak 16 hafta boyunca günlük kalorileri üçte bir oranında azaltan bir diyet uyguladı. İkinci gruptaki adamlar iki hafta boyunca aynı diyeti uyguladılar, fakat sonra iki hafta ara verdiler. Bu kalıbı sekiz kez tekrarladılar.

Sonuçlar? 

Ara verenler diğerlerine göre yaklaşık yüzde 50 daha fazla kilo kaybetti. Ayrıca daha fazla yağ yaktılar. Deneyden altı ay sonra, her iki grup da verdiği kilonun bir kısmını geri almıştır, ancak diyete ara veren erkekler, sürekli olarak diyet yapanlardan ortalama olarak 18 kilo daha hafifti.

DİYET “DİNLENME DÖNEMİ”

Peki burada neler oluyor? “Dinlenme süreleri” diyeti vücudunuzu açlıktan ölmeyeceğinize ikna edebilir, bu nedenle daha az kalori yakmanıza veya “kıtlık reaksiyonuna” başvurmanıza gerek kalmaz. Her şey dengede.

Byrne, bu planı denemek istiyorsanız, önce kilonuzu sabit tutmak için ne kadar kalori tüketmeniz gerektiğini belirleyin. O zaman bu sayıyı üçte bir oranında düşürerek diyetinizin beslenmeye devam etmesini sağlayın ve iki hafta boyunca bu limite uyun. Sıradaki: Kalorilerinizi orijinal sayılarına geri getirerek iki haftalık bir mola verin – kilo kaybınızı hesaba katan eksi 100 kalori, diye önerdi Byrne. Sonra tekrar düşük kalorili diyete geri dönün ve tekrarlayın.

Akılda tutulması gereken birkaç önemli şeyler var. Birincisi, diyet molası verme zamanı geldiğinde, ikinci gruptaki erkekler iki hafta boyunca her önüne geleni yemediler. Kilolarını korumak için tasarlanan kalori miktarını yediler .

İkincisi, rastgele herhangi bir “açma-kapama” dönemi yapamaz: İki haftalık aralıkların açlıktan önceki çalışmalara dayanarak ideal olduğu görülüyor. Byrne, “hile günü” dengeyi bozabilir, dedi.

Diyet de hile günü : Vücudu şaşırtmak için bir gün isteğiniz gibi besleniyorsunuz. Ama araştırmada bunun dışarıda tutularak diyetlerin uygulandığı belirtilmiş.

Son olarak, 3-4 günlük aşırı kalori kısıtlamalı diyet sonrası normal beslenme döngüsünden çok daha farklı bir sistemde çalıştığını belirtiyor araştırmacılar.

Yorumlarda görüşlerinizi belirtmeyi unutmayın. Hoşçakalın 🙂

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.