Bu yazımızda sizlere diyet yaparken yapılan hatalardan bahsedeceğiz. Bir çok diyet programında , zayıflamak uğruna insanlar her duyduklarını kabul ediyorlar. Kilo vermek adına bu yöntemleri uyguluyorlar ya da uygulamaya çalışıyorlar. Bizde sizlere bu zayıflama efsanelerinden ve yapılması gereken doğrulardan bahsedeceğiz.

Diyet Programlarında ki Yanlışlar

1) Diyet etiketi altındaki Ürünler Sınırsız Tüketilebilir

Diyet ürünlerin bir çoğunda sadece yağ içeriği azaltılarak diyet etiketi altında satılmaktadır. Normal paketli ürünlerden sadece 1 kaç kalori aşağıda enerji değeri içeren bu ürünler zayıflamak ve sağlıklı bir vücuda sahip olmak isteyen isteyen insanları yanıltmaktadır.

2) Makarna , ekmek ve pilav tüketirsem kilo alırım

Fazla tüketmediğiniz takdirde , diyet programlarında olması gereken yiyeceklerdir. Diyet yaparken ya da zayıflamak değilde sadece kilonuzu korumak istediğinizde beyaz ekmek yerine tam buğday ekmeği tercih edebilirsiniz. Ya da pirinç pilavı yerine sebzeli bir bulgur pilavı doğru tercih olabilir.

3) Meyveler kalori içermez , istediğimiz kadar tüketebilirsiniz

Meyveler her ne kadar paketli ürünlerden daha sağlıklı olsalar da , kesinlikle sıfır kalorili değildirler. Önemli olan meyveleri yemeklerin üstüne keyif yapmak için değilde, diyet listesinde ara öğünlere yerleştirmek gerekir.

4) Fazla su tüketirsem vücudum  ödem yapar

Diyet yapanlarda en büyük yanılgılardan biri budur. Vücudumuzun % 70 i sudan oluşurken , vücuda suyu yeteri kadar vermemek sizce ne kadar sağlıklı olur. Bu yüzden tüm diyet listelerinde günde 2-3 litre su içilmesi gerekmektedir.

5) Diyet Programlarında Yağ kesinlikle olmamalıdiyet-programları-yanlış-bilinenler

Yağ tüketimini düşürerek hızlı bir şekilde zayıflanacağını iddia etmektedirler. Fakat unutulan bir nokta var ki diyet programlarında yağ tamamen kısılırsa A, D, E, K vitaminlerinin bağırsaklardan emilimi neredeyse sıfıra iner. Bu yüzden çeşitli sağlık sorunları meydana gelir.

Vitamin eksikliğinde vücudun yağ yakma faaliyetleri neredeyse durma noktasına gelir.  Zayıflamaya devam edilse de verilen kilolar daha çok kas kütlesinden gitmektedir.

7) Akşam 6 dan sonra bir şey yenmemeli

Tüm diyet programları kişilerin yaşayışlarına göre olmalıdır. Çoğu çalışan insan işlerinden geç saatlerde dönmekte onlara geç saat de bir şey yememelerini söylemek , diyet yapmayın demekle aynı şeydir.

8) Ne kadar hızlı yemek yersem o kadar az yemek tüketirim

Diyet yaparken karşılaşılan en büyük problemlerdendir. Aksine hızlı yemek yiyerek çok daha fazla besin tüketiriz ve kalori alırız. Bilimsel araştırmalar , mideden tokluk sinyallerinin beyine yemek yemeye başladıktan 9-10 dakika sonra gitmeye başladığını göstermektedir.