Çalışanlara özel pratik diyet dediğimizde genellikle ev ortamından uzak olunduğu gerekçesiyle alınan kalorinin ölçülemeyeceği gibi yanlış bir düşünceye kapılır insanlar ve böyle bir diyetin yapılmasının imkansız olduğunu savunurlar. Oysa ki çalışan insanlar da pratik doğru bir diyet listesi ve düzenli bir program ile sağlıklı bir şekilde zayıflayabilir.

Çalışanlarda Diyet Yaparken Üç Öğüne Dikkat

Diyet boyunca en önemli nokta 3 ana öğünü kesinlikle atlamamak olmalıdır. Eğer zayıflamak adına öğün atlıyorsanız diyet de ki en büyük hatalardan birini yapıyorsunuz demektir. Özellikle iş yerinizde çalışırken zayıflamak adına öğle yemeklerini atlama eğilimi gösteriyor olabilirsiniz. Bu tarz bir düşünce aklınıza geldiğinde beslenmenin altın kuralı olan öğün kaçırmamaya özen gösterin bu şekilde çalışan diyetinde başarıya ulaşabilirsiniz.

Çalışan diyet programı uygulanıp zayıflama sağlandıktan sonrada kesinlikle geri eski düzensiz ve sağlıksız beslenme hayatına dönülmemelidir. Ve her zayıflama programının altın prensibi olan egzersizler ihmal edilmemelidir.

Çalışanlara Özel Diyet Listesi

İşyeri diyeti olarak da geçen diyet programında 1 günlük örnek diyet listesine bir göz atalım

Sabahsağlıklı-pratik-çalışan-diyeti

  • Bir dilim kepek ekmeği veya yarım simit
  • Küçük bir parça yarım yağlı beyaz peynir
  • Marul, domates, maydanoz
  • Şekersiz çay ya da ıhlamur

Öğle

  • Bir kase hazır çorba ya da tabldot çorba
  • Salata ve Yoğurt

Akşam

  • Izgara veya haşlama et
  • Bol salata

Bunlara ek olarak çalışan diyetinde  günde 2-3 litre su tüketilmelidir. Yine gün içerisinde 3-4 adet farklı meyve yenebilir. Diyet programı boyunca her hafta en az 3 gün iş dönüşü 1 saatlik yürüyüş yapılmalıdır

Yazımızın başında da belirttiğimiz gibi iş yerinde çalışırken diyet yapmak mümkün ancak bunu kesinlikle sıkı bir disiplinle uygulamalısınız. Doğru egzersiz hareketleri ve sağlıklı diyet programları ile masa başı bir işte çalışıyor olsanız dahi sağlıklı bir şekilde kilo verebilirsiniz.