anne-diyet

    Kadınların her geçen gün iş hayatındaki yeri artıyor. Tabiki kadının iş hayatındaki yaşamının dışında bir de ev hayatı vardır. Çalışan kadın işte yoğun bir gün geçirir ardından trafik koşuşturma derken eve varır. Peki vardığında ne olur ? Ev işleri onu beklemektedir , tüm bu vazifelerini yerine getiren çalışan kadın beslenmesine dikkat edememektedir. Herhangi bir diyet listesi için vakit bulamamaktadır.

Çalışan Kadın Başarı için Beslenmesine de Özen Göstermelidir

    İş hayatında başarılı bir kadın sıfatını taşıyabilmek için kendinize fiziksel ve mental olarak dikkat etmenin yanında sağlıklı bir beslenme planı da yapmalısınız. Bu yazımızda siz çalışan kadınlara özel diyet tavsiyelerinde bulunacağız. Her diyet programında olduğu gibi çalışan kadın diyetinde de sabır ve kararlılık önemlidir. Vücudunuza sağlıklı besinler vermenizin karşılığını,  vücudunuz mutlaka olumlu olarak verecektir.

Çalışan Kadınlara Özel Beslenme Programı

     Sabah

  • Kahvaltı günün en önemli öğünüdür. Kesinlikle atlamamanızı öneririm. Çalışan kadın için sabah evden çıkmadan kahvaltı etmek zor ama sağlıklı ve verimli bir gün geçirmeniz açısından vazgeçilmezdir. Düzenli bir şekilde yapılan sağlıklı bir kahvaltı metabolizma hızını arttırarak zayıflamanıza da yardımcı olur. Bir önemli hususta kahvaltıda aşırı karbonhidrat tüketilmemesi gerektiğidir. Protein ve sağlıklı yağ içeren bir kahvaltı kararında bir karbonhidrat takviyesi ile uzun sizi sizi tok ve dinç tutacaktır.
     
     Öğle Yemeği
  • Mümkün mertebe sağlıksız yağları bolca içeren fastfood yiyeceklerden uzak durmanızı öneriyorum. Özellikle evde kendi hazırladığınız yiyeceklerden getirebilirsiniz, en sağlıklı ve az kalorili seçmiş olursunuz. Örneğin ; kepek ekmeğiyle yapabileceğiniz sandviçler mükemmel bir altarnetif olabilir. Ya da tavuklu bir salata mükemmel bir çözüm olabilir. Gördüğünüz gibi masa başında çalışan kadın diyet yapması imkansız değildir
çalışan-anne     Ara Öğün
  • Kesinlikle cips, çikolata, tatlı gibi sağlıksız ve yüksek kalorili yiyecekler yerine sağlıklı doymamış yağ asitleri içeren ve mineral açısından da zengin olan badem , fındık ve fıstık gibi çerezler tüketmeniz. Tabiki miktarı abarmamak koşuluyla tüketilmemelidir zira kalori miktrarları yüksektir. Örneğin ; 21 tane badem gayet doyurucu olacaktır.
     Akşam Yemeği
  • Akşamları ekmek ve pirinç gibi glisemik indeksi yüksek olan besinlerden uzak durulmalı mümkün olduğunca protein ağırlıklı beslenilmelidir. Mümkün olan en erken vakitte akşam yemeğinizi yemeniz diyetten alacağınız sonucu pozitif yönde etkileyecektir.

Sağlıklı Yaşam  ve Bilinçli Diyet İçin 

  • Çalışma arkadaşınız olan erkeklerle aynı porsiyon ve miktarda yemekten kaçının, erkeklerin bazal metabolizmaları erkeklere göre hızlıdır. Vücutlarında ki kas kütlesi sayesinde her hareketlerinde  kadınlardan fazla kalori yakarlar , onlarla kesinlikle kendinizi kıyaslamayın.
  • Her ne kadar çalışan bir kadın da olsanız , egzersiz ve spor önemlidir. Günde yarım saatinizi egzersiz yaparak geçirmeniz çalışan kadın diyetinin yanında size yardımcı olacaktır.
  • Sağlıksız atıştırmalıklar diyetin en büyük düşmanıdır. Farkında olmadan kilo vermek yerine kilo bile alabilirsiniz bu yüzden ne yediğinize dikkat edin.

Çalışan Kadın Aynı Zaman da Annedir

     Çalışan kadın aynı zaman da bir anne , bir çok karşılaştığı zorluğun yanında , dünyaya yeni bireyler kazandıran kutsal bir görevi üstlenmektedir. Bu yüzden çalışan kadınlar kendilerine daha da çok dikkat etmelidir. Kendinize özen göstermek her zaman için dış görünüşe harcadığınız değil , aynı zamanda sağlıklı ve iyi beslenmedir. Bu sayede çevrede ki insanlara da her yönden örnek olacaksınız ve kendi çocuklarınıza da iyi bir beslenme örneği olacaksınız. Tüm çalışan kadın ve annelere buradan saygılarımı sunuyorum. Aklınıza takılan veya paylaşmak istediğiniz bir konu var ise yorum kısmından bize yamayı unutmayın . Sağlıklı ve mutlu günler dilerim.