Merhaba diyetolog takipçileri bugün size popüler diyetler arasında yerini alan en iyi diyet olarak söz edilen Alan diyetini tanıtacağım. Öncelikle diyet kelimesinin kökeninden ve zamanla değişen anlamından bahsedeceğim.

   İşte en iyi 8 diyet listesinin içerisinde yer alan Alan diyeti…


     Latince bir kelime olan diyet’in kökeni ”günlük gıda tüketimi” manasına gelmektedir. Buna karşın diyet kelimesi formda kalmak ve sağlıklı olmak adına yemek, manası taşıyan ”diyet” sözcüğü, bugün artık ve erkek ayrımı yapmaksızın bütün insanların hayatının içinde yer alan bir kavram haline gelmiştir. 

Alan-diyet-listesi


     Bugün ”kilo kaybını gerçekleştirmek, verilen kiloyu muhafaza etmek amaçlı, hayat biçimi olarak kabul edilen besin ve içecek tüketimi” olarak geçen diyet, coğrafi bölgelere, tüketim alışkanlıklarına dayalı milyonlarca çeşitli ve farklı biçimlerde insanların karşısına çıkmaktadır. Alan diyeti ise bunlardan biridir.

      Alan Diyeti, Dr. Barry Spears’ın geliştirdiği bir beslenme düzenidir. Beslenme düzeninde neredeyse yüzde 40 oranda karbonhidrat, yüzde 30 yağ ve yüzde 30 protein alımını kapsayan bir prensibine dayanır.

      Rafine olmayan karbonhidratlar ve yağların tüketimine ağırlık verilen Alan diyetinde, işlenmiş besinleri değil karbonhidrat gereksinimin meyvelerden ve lif açısından zengin sebzelerden alınması önerilir.Alan diyeti, öteki diyetlerden farklı şekilde, alınan kalori oranının azaltılmasına dayanmaz. Besinlerin ”uygun bir biçimde paylaştırılmasını” tavsiye eder. Her öğün, bir porsiyon et, bir porsiyon etin neredeyse iki misli oranında iyi karbonhidrat ve zeytinyağı, fındık, ceviz gibi kötü olmayan yağlar tüketiliyor ise, sağlıklı bir şekilde yaşam sürülmeye devam edilebilir. Alan diyeti, bu konuda uzman olan kişiler tarafından hazırlanmış en iyi 8 diyet listesinin içerisinde yer alır.

     Alan diyeti ilk olarak Dr. Baryy Spears tarafından uygulanmıştır ve başarılı neticelere imza atılmıştır. Bu sebep dolayısı ile bugün birçok kişi tarafından tercih edilerek uygulanır. Alan diyet listesi gün içinde tüketilen yiyeceklerde %40 karbonhidrat, %30 protein ve % 30 yağ olarak belirlenmiştir. Alan diyet listesinin bu kolay öğütlerine uyarak sağlıklı bir hayata kavuşabilirsiniz.