Merhaba sevgili takipçiler bir kaç yazıdır sizlere haberini verdiğim kendi diyet programım dan bahsedeceğim. Benim zayıflamak için uyguladığım diyet listem çok da alışılmış değildir. Bazı günler çok daha farklı beslenme programları deneyebiliyorum. Tabi ki bu farklılıklar içerisinde şok diyetler de yer alıyor. Ama kilo vermeyi başarmak için bazen de tek tip bir diyeti uygulamak gerekiyor.

Kilo verme kararım

Öncelikle bir diyet uygulamaya neden karar verdim ondan bahsedeyim sizlere. Daha önceki zayıflama maceramın üzerinden 1,5 yıl geçmişti. Okuldu koşturmaydı , sonrasında da iş derken yediklerime hiç dikkat edemez oldum. Bu sürede vücudum ilk başta direnç gösterdi kilo almamak adına ama spor yapmayı bırakmış olmam yüzünden metabolizmam da git gide yavaşlamıştı. Ve yediklerime neredeyse hiç dikkat etmez olmuştum. Bunun farkındaydım ama bir türlü o sihirli değnek deyip beni durdurmuyordu.

Ta ki yeni yıla kadar , kendi kendime diyetolog.com gibi bir site oluşturdun ve buradan tecrübelerini ve bilgilerini aktarıyorsun diyet programlarını insanların uygulamasını söylüyorsun. Peki ya sen neden kendine bir dur demiyorsun dedim ve kendime geldim. Tekrardan zayıflayıp sağlıklı ve fit bir vücuda kavuşmak istiyorum. Bunu da bir yandan sizlerle paylaşmak ve sizlere de örnek diyet listeleri oluşturmak istiyorum.

1 Hafta boyunca Diyet programım

Tam 87 kilo ile geçtiğimiz cumartesi diyete başladım. İlk gün çok hırslıydım yapabilirim, zayıflamayı başarabilirim diyerek yataktan kalktım ve işin yolunu tuttum.

Sabah

 • Sadece çay içtim87 kilo verme diyet programım

Öğle Yemeği

 • Sütlü bir filtre kahve içtim, tabi ki şekersiz

Akşam

 • 1 kase tarhana çorbası,
 • bol pul biberli bir kase yoğurt,

Evet ilk gün baya sert bir şok diyet uyguladım. Kesinlikle sağlıklı demiyorum fakat ilk gün karaciğerde ki glikojen depoları hayli hayli yetti hiç bir zorluk çekmedim.

2. ve 3. Gün Diyet Listemi Aynı Şekilde Uyguladım

Pazar günü evde olduğumdan saat 10 gibi uyandım. Sıcak bir limonlu su içtim. Sonrasında ;

 • 2 adet haşlanmış yumurta,
 • 50 gram kadar beyaz peynir,
 • 2 kupa yeşil çay ,

Öğle Yemeği ve Akşam Yemeği

 • 1 kase tarhana çorbası,
 • 1 kase yoğurt,

Ara öğünler de bol bol zayıflatan bitki çayları tükettim. Hiç bir şekilde spor yapmadım. Çünkü şok diyet aşırı derecede yorgunluk yaptı 3 gün sonunda . Ve akşam artık tartılma vakti gelmişti 3 gün sonunda  ve sevindirici bir görüntü vardı diyet listesi işe yaramıştı 3 günde 3 kilo zayıflamıştım. Bu sonuç beni diyeti uygulama ve kilo verme konusunda daha da kamçılamıştı. Tabi ki bu giden kilolar sadece yağ değildi. Vücuttan büyük bir miktarda su kaybı olmuştu biliyordum ama motivasyon açısından mükemmel bir sonuçtu.

Daha Doğru ve Sağlıklı Bir Diyete Geçiş

Evet ilk 3 günü şok diyetle geçirdim. Tartıda iyi sonuçlar aldım fakat uzun süre bu tarz bir diyet listesi uygulamam iş hayatımı sürdürmeme engel olacaktı. Hatta çok da zorlarsam sağlığımı da bozabilirdi. Siz de diyete başlarsanız ilk 3-5 gün bu yukarıda ki tarzda şok diyetler uygulayıp motive olabilirsiniz. Hangi diyeti uygularsam daha doğru olur diye düşündüm. Biyolog olmam ve uzun bir süre de fitness yapmış olmamdan kaynaklı en mantıklı gelen karatay diyeti oldu. Hem sürdürülebilir bir diyet listesi sunmakta hem de benim anlayışıma uymakta bu yüzden seçimim bu yönde oldu.

Prof.Dr. Canan Karatay ın kitaplarını da okuduğumdan genel prensipler aklımda olduğundan ne yapacağımı düşünmeden günlük yaşantıma başladım.

Sabah

 • 2 haşlanmış yumarta,
 • zeytin,
 • 50 gram kadar peynir ( karatay diyetinde gramlar pek konuşulmaz ama ben yine yediğim kadarını yazıyorum)
 • 2 kupa yeşil çay.

Kahvaltıyı yapar yapmaz fırladım ve çıktım evden. Avrupa yakasında Anadolu yakasına bir metrobüs yolculuğu yapacaktım. Zorlu bir yolculuğun ardından iş yerindeydim. Diyet programıma uygun şekersiz çayımı aldığım gibi iş başına geçtim.

Öğle yemeği

 • Karatay diyetinin can alıcı noktası şekerlerden (daha doğrusu glisemik indeksi yüksek karbonhidratlardan) uzak durmak,
 • Ekmek kesinlikle yok bunu kabullenerek başladım sizde öyle yapın,
 • 1 kase mercimek çorbası,
 • 1 kase yoğurt,
 • 2 kaşık pırasa yemeği,

Evet öğle yemeği de aynı şekilde geçti. Özel bir diyet listesi uygulamıyorum gördüğünüz gibi olan yiyeceklerden sağlıklı ve daha az kalori içereni seçiyorum. Siz de bu yönteme daha çok önem göstermelisiniz. Diğer türlü diyet programları sürdürülebilir olmaktan çok uzaklaşıyorlar.

Akşam

 • 2 kase tarhana çorbası içtim ( sanırım biraz fazla oldu ama çok sıkıntı değil)
 • 1 kase bol baharatlı yoğurt,

Evet akşam yemeğini bu şekilde geçirdim. Ben kilo vermek isteyenlere kesinlikle akşam saatlerinde bir şey yemelerini önermiyorum. Çünkü tüm gün uğraşınız bir anda yok olma derecesine geliyor. Ya da vereceğinizden daha az kilo veriyorsunuz.

Sonraki 4 gün boyunca da bu prensiple devam ettim. Bundan sonraki günlerde , diyet programını sizlere günlük olarak paylaşacağım. Uygulamak ve zayıflamak isteyenler benimle birlikte bu diyet programını yapabilir. İlerleyen günlerde sıkı bir egzersiz programına başlamak gerek sadece yediklerimize dikkat ederek uzun vadeli zayıflamak mümkün değil. Vücudun kilo vermeyi durdurduğunda yoğun egzersizler ve spor ile o direnci kırmak gerekiyor. Yorumlar kısmından aklınıza takılan yerleri ve sormak istediklerinizi sorabilirsiniz. Yoğun iş temposundan artan vakit de sizlere yardımcı olmak beni çok mutlu ediyor bu yüzden elimden geldiğince yardımcı olmaya devam edicem. Hepinize sağlıklı ve mutlu günler dilerim. Bir sonra ki diyet günlüğünde görüşmek üzere hoşça kalın.