5 Adımda Diyete Bağlılığınızı Arttırın!

0
1014
5 Adımda Diyete Bağlılığınızı Arttırın !

Zayıflamak ya da kilo almak için diyet yapmaya karar vermek çok zor bir karar değildir. Ama diyet programınıza sağdık kalmak zorlu bir süreçtir. Burada diyetinizi bozmadan devam edebilmenizi sağlayacak basit taktikler vererek işinizi kolaylaştırmaya çalışacağız.

Hangi diyet programını uyguluyor olursanız olun, vereceğimiz tavsiyeler size diyette fazlasıyla yardımcı olacak.

Yazımızın devamında vereceğimiz 5 altın kural sayesinde sağlığınızı ve yaşamınızı çok daha iyi bir hale getireceksiniz.


İyi Bir Diyet Planınız Olduğundan Emin Olun!

Bir çok insan diyet yaparken başarısızlığa uğruyor bunun en büyük sebebi gerçek bir diyet planları olmamasıdır.

Burada söylemek istediğim günlük olarak öğünlerde neler yiyeceğiniz ve hangi egzersizleri uygulayacağınız tam olarak belli olmalıdır.

Evde veya işte ne yiyeceğinizi bilmezseniz hazır yiyeceklere yönelir ve istemediğiniz şekilde fazla kalori almanız sebep olur. Bu da sizin diyette başarılı olma olasılığınızı düşürecektir.

Evdeki atıştırmalıkları uzaklaştırmalı ve yenilerini almamalısınız. Çünkü bunlar olası açlık krizlerinde sizi hedefinizden uzaklaştırmak için bekliyor olacaklar. 😀 Abur cuburlar yakınınızda olmadığında onlara kolay ulaşıp yiyemezsiniz. İlk atak atlatıldığında zaten bunları yemek istemediğinizi farkedeceksiniz.

Sıkı bir diyet listeniz ve planınız olduğunda bir zaman sonra ne yaptığınızı çok daha iyi bileceksiniz ve sonuçlarla birlikte motivasyonunuz artacak. Arada sırada diyetinize uyduğunuzdan emin olun çünkü zaman içerisinde diyet listesine ekleyeceğiniz ufak değişiklikler günlük alacağınız kalori miktarını çok faz arttırabilir.

Diyetinizi bozsanızda 1-2 gün içerisinde geri dönün, çünkü bu bir başarısızlık değildir. Aslında ara sıra bu tarz kaçamaklar vücudunuzu şaşırtacak ve kilo verme yolunda size fayda sağlayacaktır.


Neden Diyet Yaptığınızı Unutmayın!

Motivasyonuzu ve moralinizi sürekli yüksek tutmak diyetinize sağdık kalmanızda size yardımcı olacaktır. Fit ve iyi görünmek tabiki güzel motivasyon ancak daha sağlıklı ve yüksek yaşam kalitesi için diyetinizi sürdürmek doğru olacaktır.

Kilo vererek sağlıklı yaşamın faydalarını yaşamaya başlayacaksınız, zaten bu durumun farkındasınız. Kısa vada de yazın bikinin içerisinde güzel görünmek iyi bir hedef olabilir. Ancak uzun vadede sağlıklı bir yaşam için zihin yapımızı değiştirmede bize yardımcı olacak kalıcı bir plana ihtiyacımız vardır.

Vücudumuzda ki iç organlardan tutun, dizlerinize kadar tüm bedeniniz kilo verdiğinizde çok daha iyi hissedeceksiniz.


Diyet de Hoşunuza Giden Yiyecekler Yiyin!

Diyet süresince sevmediğiniz yiyeceklerden oluşan hazır diyet listeleri uygularsanız başarısız olmanız muhtemeldir. Yeni sağlıklı yiyecekler deneyin, muhtemelen hiç tüketmediğiniz sevebileceğiniz bir çok yiyecek sizleri bekliyor.

İnternet üzerinden yeni sağlıklı tarifler araştırın, mutfakta denemeler yapın yeni şeyler denerken eğlenin. Çok seveceğiniz çok çeşitli yiyecekler bulacaksınız.

Sizin gibi sağlıklı beslenen kişilerle tanışın ve bu konuda onlarla sohbet edin. Çeşitli forumlarda ve sosyal medyada insanlara sağlıklı beslenme hakkında iletişim halinde olabilirsiniz. Bu sayede motivasyon sağlamış ve yeni fikirler edinmiş olacaksınız.

Sevdiğiniz yiyeceklerle benzer ama onlardan sağlıklı yiyecekler bularak onları değiştirin. Örnek olarak; dondurma seviyorsanız donmuş yoğurtla değiştirebilirsiniz. Yoğurt içerisine bir kaç meyve parçası koyarak çok güzel tatlar elde edebilirisiniz.


Diyet de İlerlemenizi Takip Edin

Diyetinizi uygularken haftalık olarak tartılın ve vücut ölçülerinizi alın bu sizi oldukça motive edecektir. Tartıda kiloların düştüğünü gördüğünüzde ve vücudunuzda incelmesini istediğiniz bölgelerde aşama kaydettikçe diyete devam etmek için ihtiyacınız olan desteği bulacaksınız.

Sürekli spor ve egzersiz yapıyorsanız kas kütleside kazanacağınızdan ölçümler sizin için çok daha doğru olacaktır. Kilo fazlanıza göre hafta da 1-2 kilo vermeniz çok iyi bir sonuçtu ve daha fazlasını beklememeniz gerekir.


Yeme Alışkanlıklarınıza Dikkat Edin

Yemeklerinizi yavaşça ve otururken yediğinizden emin olun. Etrafınızda dikkatinizi dağıtacak şeyler olmamasına dikkat edin. Özellikle bir şeyler izlerken yemek yemeyin. Odaklanmadığınız için tokluk hissi çok daha zor oluşacaktır. Diyet boyunca bol su içtiğinizden emin olun.

Beynimizin, midenin dolu olduğunu anlaması biraz zaman alabilmekte. Bu sebeple yavaş yiyerek, midemizin dolu olduğunu beyine bildirmesine zaman kazandırmış oluruz.

Tabakta herşeyi yemek zorunda değilsin. Zamanla daha az yiyerekte doyduğunu anlayacaksın ve bazen tabağında kalanlar olacak zorlama kalsın. Midemiz çöp kutusu değil doyduysanız bırakın!

Gerçekten Acıkmadan Kalori Alma!

Kalori alımını gerçekten aç olduğunuzda yiyerek önemli miktarda düşüreceksiniz. Su içmekte kilo vermek için diyet de en büyük yardımcınız olacaktır. Midenizi doldurur, vücudumuzdaki toksinleri dışarı atmamızı sağlar.


Sonuç Olarak

Harika ! Artık diyetinize bağlı kalmanızı sağlayacak 5 püf noktayı biliyorsunuz. Unutmayın diyette sonuca bir gecede ulaşamazsınız, yeni yaşam tarzınıza bağlılığınız zamanla sonuçlarını verecektir. Şok diyet yapmak kısa vadede güzel sonuçlar versede uzun vadede başarı sağlamak için iyi diyet listeleri ile yeni yaşam tarzınızı oluşturmalısınız.

Bugün diyete başlayarak, ilerleyen aylarda inanılmaz sonuçlar göreceksiniz ve kendinizi çok daha sağlıklı ve mutlu hissedeceksiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.