1300 Kalorilik Diyet Listesi

0
1938
1300 Kalorilik Diyet listesi

Kalorilik diyetler biraz korkutucu gelsede, bir çok zaman kilo verme de en büyük yardımcımız kalori sayımı olabiliyor. Günlük hayatımızda ufak kalori düşüşleri diyet süresinde ki başarımızı belirleyen en büyük etmenlerdendir.

1300 kalorilik diyet listesini anlatacağımız bu yazımızda, çalışan bir bireyi göz önüne alarak diyet listemiz sizlere sunulacaktır.

1300 Kalorilik Diyet ile Ayda Kaç Kilo Verilir ?

Günlük kalori yakımınıza ve kilo fazlanıza göre değişebilecek bir etkendir. Ancak yinede basit bir hesaplama yaparsak 25 yaşında bir erkek için günlük yürüyüşünü yapan, çalışan bir birey olduğunu varsayarsak. 2800-2900 kalori günlük harcar. Yaklaşık 1500 kalorilik oluşan bu açık ile hafta da 1,5 kilo verilebilir. Bu rakam başlarda daha yüksek olabilir. Ancak zamanla düşecektir.

1300 kalorilik diyet yapan kişi ayda yaklaşık 6 kilo kadar verebilir. Bu tabiki kişinin kilo fazlasına göre değişecektir.

Sabah Kalkınca

Güne mutlaka suyla başlayın, sonrasında işe giderken kullanacağınız bir toplu ulaşım aracı varsa 1-2 durak yürüyün sonrasında araca binin. Bu sayede vücuduza kahvaltı anına kadar yağ yakması sinyalini yollarsınız. Güne 1-0 önde başladınız bile 🙂

Diyet Kahvaltımız;

  • 1 kase içerisine süt doldurun (yarım yağlı olabilir) ,
  • 2 yemek kaşığı yulaf ezmesi( eti lifalif öneririr tadı güzel) ,
  • 1 yemek kaşığı müsli,
  • 5-6 adet fındık,
  • 3 adet kayısı kurusu.

Diyetimize gayet doyurucu bir öğün ile başladık. Siz de benim eskiden olduğum gibi poğaça, simit tüketicisiyseniz bu sayede çok daha sağlıklı bir kahvaltıya eriştiniz demektir. İş yerinde sürekli bu tarz bir kahvaltı gerçekten sürdürülebilir. Diğer seçenekler ben çok zorlandım.

1300 Kalorilik Diyet de Ara Öğün

Diyetimiz görece düşük bir kaloriye sahip olduğundan ara öğün kullanımına dikkat etmeliyiz aksi takdirde gün sonunda hedeflediğimiz kalori değerini aşmış olabiliriz.

Öğle Yemeği

Diyetimiz de öncelikli şartlarımızdan biride makarna, pilav ve hamurişi gibi glisemik indeksi yüksek yiyeceklerden uzak durmak. Bunun sebebi bu tarz yiyecekler vücudumuzun çok daha çabuk acıkmasına sebep olmasıdır.

Diyetimize Örnek Bir Menü Belirtmek Gerekirse

  • Yayla Çorbası, Mercimek Çorbası vs. olabilir. Mümkün olduğunca unla terbiye edilmiş çorbalar tercih etmeyelim ki gereksiz kalori tuzağına düşmeyelim.
  • Salata her bulduğuz da tüketebilirsiniz. Ama tuz kullanımına dikkat edilim.
  • Yoğurt 3-4 kaşığa kadar tüketebilirsiniz.
  • Yarım porsiyon kadar herhangi bir sebze yemeği.

Baya dolu dolu bir öğle yemeği diyetimizde yok yok aslında 🙂 Evet duyabiliyorum ekmek nerde diyorsun ? Cevabı bu kadar serbestlik var ekmek de neyine lazım 🙂 Şaka tabiki 1 dilim olmak şartıya beyaz, kepek vs farketmeksizin tüketebilirsin.

Akşam Üstü Ara Öğünü

Diyetimizde ara öğünlere dikkat edecektik ancak çok acıktıysan bir yeşil elmaya izin verelim şanımız yürüsün 🙂

Akşam Yürüyüşü

Bu nereden çıktı şimdi demeden açıklayayım. İster istemez 1300 kalorilik diyet listesi hedefinde kalori yukarı çıkacak bunu en kolay ve sağlıklı bir şekilde nasıl tolere ederiz tabiki yürüyüşle 🙂 Hızlı bir tempoda 1 saat yürüyüz bizi daha iyi bir sonuca kavuşturacaktır.

1300 Kalorilik Diyet de Akşam Yemeği

Akşam yemeği için de alternatifler sunarak anlatmaya çalışacağım.

Eğer sık olarak dışarıda takılan birisiyseniz. Büyük bor bir latte ile güzel bir kapanış yapabilirsiniz.

Yok ben evcimenim diyorsanız. 200 gram kadar tavuk haşlama salata 2 lisi enfes olabilir.

Alternatif Senaryolar;

Bir arkadaşınız arkadaşınız akşam burger king ya da benzer bir fastfood zincirine gitmeyi teklif etti 🙂 Evet hemen teklifi kabul edin ve tavuklu bir salata alın kendinize hem diyetinizi korumuş olun hemde arkadaşınızı kırmamış ve güzel bir vakit geçirmenin sevincini yaşayın.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.